Menu strony

Jaką gitarę wybrać na pierwsze lekcje?

Sporo młodych ludzi decyduje się rozpocząć swoją przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, którą gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Kolejne tematy

Jaka gitara na start?

Sporo młodych ludzi decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.
Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależy to po prostu od pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na pierwszy instrument.


Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na nasz instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie kupić gitarę zupełnie nową, chociaż wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za pięćdziesiąt złotych, jaką ma do sprzedania kolega ze szkoły, czy sprzedawca z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego realnej wartości.

Kiedy szukasz precyzyjnych wiadomości, nie zwlekaj, tylko sprawdź pod linkiem (http://www.e-plastyczny.pl/pozostale-produkty/kaligrafia). Znajdziesz tam wszelkie niezbędne informacje.

W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych utworów, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej zaopatrzyć się w klasyczną lub akustyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wolałbym gitarę klasyczną. Ma ona struny nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, ponadto zakres dynamiki takiego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są raczej marnej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf lub Dron DJI Mini 2 nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, że jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od początku, bo „nic nie brzmi”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie około 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak łatwo. Oczywiście można trafić na sensowną używaną gitarę za np. 1000 PLN czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo uważnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie). Trzeba mieć świadomość, iż dobra gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większy stopień trudności wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław
21/09/21, 07:01:10