Menu strony

Majestat Borów Tucholskich

Tajemnica wybitnej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Rejon tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego znakomite miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a rzadkie gatunki roślin i porostów miały sprzyjające warunki do rozwoju.

Bory Tucholskie
Bory Tucholskie słyną z najbardziej czystych wód w Polsce. Największą chwałą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest nadzwyczaj zróżnicowana. Mieszkają tutaj m. in. nieczęsto spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Osobliwością Borów Tucholskich jest osobliwa lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche.

Masz apetyt na kolejną publikację na omawiany tu temat? Jeżeli tak, to śmiało kliknij tutaj – to wiarygodna oferta (https://www.eccoholiday.com/hotel-hiszpania-caleta-garden-01747.html).

Posiada ona specyficzne wymogi siedliskowe i występuje tylko w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, nazywanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są także porosty, które również pojawiają się wyłącznie w bardzo czystym środowisku. Wielu zapewne zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed 10 tys. lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje sporo unikatowych zwierząt. Wśród nich należy wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 dwudziestego wieku.

Kolejne tematy

Interesujące propozycje na wędkarską podróż

różne ryby
Turystyka wędkarska w kraju jest silnie rozwinięta. Co roku nad cudowne jeziora przybywają coraz to liczniejsze rzesze zwolenników aktywnego odpoczywania jakim jest chociażby wędkarstwo. Dużym atutem regionu jest znaczna ilość jezior oraz ich różnorodność. Warto nastawić się w tym roku na bardziej czynne formy odpoczynku oraz na co bardziej intrygujące oferty biur podróży, zwłaszcza w wypadku, gdy bywa się zawodowym wędkarzem. Czy jest ktoś, kto by nie chciał, aby podróż na ryby stał się obecnie faktem? Obecnie dzięki odpowiednim ofertom doskonałych, profesjonalnych biur jak najbardziej jest to możliwe.


Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, pięknie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka w szeregu przypadków wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest bardzo znanym szlakiem kajakowym wśród entuzjastów tego sportu w całym kraju. W trakcie pokonywania szlaku powinno się odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (siedemdziesiąt pięć metrów), będący elementem systemu hydrotechnicznego wybudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.

Nieco tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest dziesięć kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów zlokalizowanych w pobliżu wsi Odry. Historia mówi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach.

Jeśli masz chęć dowiedzieć się więcej wiadomości na opisywany w tym wpisie wątek, to zobacz w tym miejscu śmiało uzupełniające informacje (https://calus-p.pl/122-grille).

Niewyjaśnioną do teraz kwestią jest niemniej jednak rzekome czarodziejskie oddziaływanie tego miejsca i nieustannie jest ono przedmiotem badań radiestetów.

By gruntownie poznać wszystkie atuty Borów Tucholskich, należy udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko fantastyczna, unikatowa przyroda, lecz również szereg niedużych i urzekających miejscowości, kryjących ciekawą historię i mnóstwo atrakcyjnych miejsc. Pośród nich wyróżnia się z pewnością Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej ocalonych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą udostępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, gdyż odbywa się tu wówczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy koneserzy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie mieści się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, tworzone przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz eksponaty używane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały umiejscowione na polance obok Muzeum.

*** Pełną propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Borach Tucholskich można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki: - Bory Tucholskie domki letniskowe - noclegi Bieszczady - urlop Bory Tucholskie
20/08/11, 07:28:04