Menu strony

Jaka gitara na start?

Wielu młodych osób decyduje się zacząć swą przygodę z „wiosłem”, mając nikłe pojęcie o tym, jaką gitarę kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależne jest to po prostu od pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na nasz instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę trzystu złotych, to możemy w sklepie kupić gitarę zupełnie nową, chociaż wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 PLN, jaką posiada do sprzedania koleżka ze szkoły, czy sprzedawca z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie zna jego prawdziwej wartości. W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych utworów, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wolałbym gitarę klasyczną. Ma ona {TAG=struny] nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też siłownia bielsko biała trafiać w wyznaczone struny, ponadto zakres dynamiki takiego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są niestety słabej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Kolejne tematy

Jaką gitarę wybrać na pierwsze lekcje?

Sporo młodych osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z gitarą, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę kupić i na na czym się skupić przy zakupie instrumentu. Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa łatwa. Bardzo często zależne jest to po prostu od pieniędzy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na nasz instrument.


Jeżeli ktoś marzy o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, że jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu wymagany jest również wzmacniacz, najlepiej w pełni lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od początku, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również należy pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak prosto. Oczywiście można trafić na niezłą używaną gitarę za np. 1000 złotych czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo dokładnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna i przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i przede wszystkim brzmienie). Należy mieć świadomość, iż dobra gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większą trudność wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław
Napisał: B.S.
23/01/06, 07:01:07