Menu strony

Hiperrealizm w malarstwie i fotografii

Hiperrealizm jest kierunkiem w malarstwie, który zapoczątkowano w XX wieku. Charakteryzował się on tym, że starał się pokazywać rzeczywistość z najdrobniejszymi detalami. Odwzorowanie było tu najważniejszym czynnikiem, który był brany pod szczególną przez twórców. Termin ten pierwszy raz pojawił się w USA. Był kierowany w kierunku malarzy, którzy starali się odtworzyć na płótnach fotografię.
Farba Natura™ 512 marki Benjamin Moore
Hiperrealizm również na terenie Europy wiódł prym. Niezmiernie modny stał się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie również była wystawa sztuki w Kassel, na której dzieła malarzy tegoż kierunku zrobiły wielką furorę. Hiperrealizm rozpoznawalny jest także po takimi nazwami jak superrealizm oraz fotorealizm. polscy artyści tego stylu za główne zadanie uznali zaprezentować nieprzekłamaną w jakikolwiek sposób rzeczywistość. Głównymi tematami ich dzieł są zwykłe rzeczy takiej jak na przykład auta czy też obiekty sklepowe (malarstwo w naszej galerii).

Kolejne tematy

Scrapbooking to dekorowanie zdjęć w artystyczny sposób

Scrapbooking
Fotografie są czarującym zbiorem wspomnień naszych przeżyć. W dodatkuuroczo zaaranżowane zdjęcia, są niczym miód na nasze serca. Metodą, z pomocą której nasze albumy będą wyglądały jak małe dzieła sztuki jest scrapbooking. Dzięki tej metodzie, kierując wzrok na kartę ze zdjęciem z wakacji dostrzeżemy nie tylko samą fotografię, lecz ususzony kwiat, który dostaliśmy od ukochanego, list z wyznaniem miłosnym, napisany z myślą o nas tego spotkania... Dlatego, że formą przekazu jest tu nie tylko słowo, ale także obraz.


aranżacja wnętrz
Gro reprezentantów hiperrealizmu decyduje się też na odwzorowanie zdjęć swego autorstwa. By wykonać tego typu dzieło trzeba posiadać niemałe umiejętności, gdyż to przedsięwzięcie nie należy do prostych. W każdym obrazie widać, elementy, które oddają osobowość malarza oraz jego sposób spostrzegania świata. Tematy obrazów są bardzo ściśle związane z jego najbliższym otoczeniem. W każdym odrębnym przypadku fotografia nie jest przez twórcę traktowana jako narzędzie a raczej jako w pełni świadomie wybrana sytuacja wyjściowa, która daje pole do popisu przy rozwijaniu wątku obrazu.

Hiperrealizm jest uznawany za największego rywala dla minimal art a także innych kierunków w sztuce, które nie kładą dużego nacisku na samą treść obrazu, co związane jest z tym, iż nie muszą mieć w zasadzie większych umiejętności stricte technicznych. Do jednych z szczególnie znanych dzieł tegoż kierunku z całą pewnością trzeba zaliczyć obraz o tytule ''żółta spódnica". Patrząc na niego widzimy jak bardzo jego autor starał się odwzorować wszystkie najważniejsze szczegóły. Rzadko zdarza się tak w innych nurtach, że artyści taką dużą wagę przykładają do najmniejszych szczegółów (idź tutaj).
19/12/12, 07:08:05