Menu strony

Hiperrealizm w malarstwie i fotografii

Hiperrealizm jest kierunkiem w malarstwie, który zapoczątkowano w XX wieku. Charakteryzował się on tym, że starał się pokazywać rzeczywistość z najdrobniejszymi detalami. Odwzorowanie było tu najważniejszym czynnikiem, który był brany pod szczególną przez twórców. Termin ten pierwszy raz pojawił się w USA. Był kierowany w kierunku malarzy, którzy starali się odtworzyć na płótnach fotografię.
Farba Natura™ 512 marki Benjamin Moore
Hiperrealizm również na terenie Europy wiódł prym. Niezmiernie modny stał się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie również była wystawa sztuki w Kassel, na której dzieła malarzy tegoż kierunku zrobiły wielką furorę. Hiperrealizm rozpoznawalny jest także po takimi nazwami jak superrealizm oraz fotorealizm. polscy artyści tego stylu za główne zadanie uznali zaprezentować nieprzekłamaną w jakikolwiek sposób rzeczywistość. Głównymi tematami ich dzieł są zwykłe rzeczy takiej jak na przykład auta czy też obiekty sklepowe (malarstwo w naszej galerii).

aranżacja wnętrz
Gro reprezentantów hiperrealizmu decyduje się też na odwzorowanie zdjęć swego autorstwa. By wykonać tego typu dzieło trzeba posiadać niemałe umiejętności, gdyż to przedsięwzięcie nie należy do prostych. W każdym obrazie widać, elementy, które oddają osobowość malarza oraz jego sposób spostrzegania świata. Tematy obrazów są bardzo ściśle związane z jego najbliższym otoczeniem. W każdym odrębnym przypadku fotografia nie jest przez twórcę traktowana jako narzędzie a raczej jako w pełni świadomie wybrana sytuacja wyjściowa, która daje pole do popisu przy rozwijaniu wątku obrazu.

Zaintrygował Cię nasz tekst? Wystarczy kliknąć w ten link i można zobaczyć również (https://jumpszczecin.pl/oferta/zajecia-parkour/) inne nasze wątki. Mamy nadzieję, że również zyskają Twoją aprobatę.Kolejne tematy

Potencjał polskich grafików

Sztuka w nieładzie
Jan Dziaczkowski przez bardzo wielu miłośników sztuki uznawany był za jednego z tych młodych artystów w Polsce, w którym drzemał ogromny potencjał, który został niewykorzystany tragiczną śmierć, która miała miejsce w rejonie Tatr wrześniem 2011. Jan Dziaczkowski zajmował się fotografią, ilustracją jak również tworzeniem kolarzy. W 2007 został absolwentem warszawskiej ASP na wydziale malarstwa. W czasie swej bardzo krótkiej kariery nawiązał współpracę z Fundacją Sztuk Wizualnych ZAPF i S-ka w Krakowie oraz czynnie udzielał się jeszcze w wielu innych projektach.


Hiperrealizm jest uznawany za największego rywala dla minimal art a także innych kierunków w sztuce, które nie kładą dużego nacisku na samą treść obrazu, co związane jest z tym, iż nie muszą mieć w zasadzie większych umiejętności stricte technicznych. Do jednych z szczególnie znanych dzieł tegoż kierunku z całą pewnością trzeba zaliczyć obraz o tytule ''żółta spódnica". Patrząc na niego widzimy jak bardzo jego autor starał się odwzorować wszystkie najważniejsze szczegóły. Rzadko zdarza się tak w innych nurtach, że artyści taką dużą wagę przykładają do najmniejszych szczegółów (idź tutaj).
19/01/29, 14:20:02