Menu strony

Z jakiego powodu wielkość sceny może mieć wielkie znaczenie dla artysty?

Chodzenie do teatru nie jest w Polsce zbyt często praktykowaną czynnością, jednak aktorskie występy mamy możliwość oglądać także w telewizji. Sami zresztą w czasie zdobywania wykształcenia z pewnością wcielaliśmy się w role znane nam ze stron różnych wybranych dzieł.


Co prawda w liceum nie w każdym wypadku obecna była profesjonalna scena, jednak tam nie o otoczkę chodziło. W profesjonalnych teatrach natomiast takie stanowisko powinno zapewnić dobre warunki do grania danej roli. Taka scena musi być przystosowana do szybkiej zamiany dekoracji czy zapewniać dobry widok i odpowiednie właściwości słuchowe. Poza tym scena to nie jedynie przestrzeń, na której występują aktorzy, to również miejsce, na jakim wykonywane są np. festiwale muzyczne, jednak w takiej sytuacji nosi ona nazwę "estrady". Poza tym scena wielokrotnie oddzielona jest od publiczności specjalną kurtyną, a miejsce pomiędzy nią a widownią nosi nazwę "proscenium". Należałoby dodać, że scena nie musi być tzw. włoska (o tradycyjnej, mającej kurtynę budowie), ale mogłaby także być kwadratowa (jest wtedy otoczona widownią ze wszystkich stron). Należałoby tutaj wspomnieć, że rozmiar sceny posiada ogromne znaczenie dla aktora, ponieważ często kojarzy on wypowiadane kwestie z ilością wykonywanych w tym momencie kroków. Przejawia się to zwłaszcza w przypadku gościnnych wykonań na deskach innych teatrów.


przesilenie letnie


Kolejne tematy

Czy zaznaczymy, która restauracja Wrocław będzie polecana?

restauracja wrocław
Każde miasto ma chociaż parę takich punktów, które są proponowane na spożycie obiadu, lub zorganizowanie jakiegoś wydarzenia. Z tego powodu właśnie warto szukać takich miejsc, przejrzeć o nich opinie, tak żebyśmy otrzymali pewność, że pod każdym kątem takie pójdzie okaże się być niesamowitą przyjemnością.


Restauracja Wrocław niejednokrotnie pokazywana okazuje się być za wzór


Powinno się spojrzeć na różne punkty, tak aby mieć okazję ocenić, w którym z nich naprawdę się nasycimy, zapłacimy atrakcyjną cenę oraz jeszcze będziemy mieli szansę posiedzieć w miłej atmosferze.


scena


Ważnym elementem tego miejsca jest tak zwana budka suflera, zatem obrócona w stronę aktora muszla, w jakiej przebywa sufler, zatem osoba, jaka podpowiada artyście jego rolę, jeżeli ten ją pomyli. Nie jest to jednak składnik obowiązkowy i obecny na każdej scenie w teatrze.


Jednak to zazwyczaj kojarzące się z teatrem określenie używane jest nie tylko w takim kontekście. Scena to też sztuka teatralna albo społeczność, która zajmuje się przygotowywaniem jakiegokolwiek typu sztuki. Istnieje zatem przykładowo scena komputerowa, powiązana z tworzeniem grafiki komputerowej.
21/03/05, 07:57:10