Menu strony

Co dają człowiekowi przeczytane książki?


Poziom czytelnictwa na niemalże całej kuli ziemskiej znacząco spada. Niby jesteśmy o wiele mądrzejsi, niż poprzednie pokolenia, a tak czy siak nie czytamy tak sporo. Naturalnie i tak nie można sądzić, iż kiedyś absolutnie wszyscy zaczytywali się w książkach - przecież analfabetyzm stosunkowo od niedawna nie jest problemem naszego społeczeństwa. Jednak prawda jest taka, że ulega pomniejszeniu liczba osób, które potrafią docenić książkę. Z jakich powodów spada ciągle czytelnictwo w Anglii, Australii, Danii czy Polsce?
książki przygotowujące do matury
No cóż, pewnie chodzi o to, iż nadal doba jest krótka - jeżeli przez znaczną część doby smacznie śpimy, pracujemy, uczymy się, a do tego posiadamy dużo znajomych, nie może przesadnie zdziwić, iż na czytelnictwo nie starczy nam wolnego czasu. Oczywiście nie można zapominać o trzech najpoważniejszych pożeraczach czasu - Internet, telewizja (zobacz - program tv – TV2) i granie w gierki. Zapewne gdyby przed kilkoma dekadami ludzie mieli możliwość siedzieć na Facebooku bądź Demotywatorach, dużo mniej chętnie czytaliby nawet ciekawe książki (wejdź).

Kolejne tematy

Księgarnia muzyczna

muzyka
Współcześnie duża ilość muzyki, może w większości wypadków przytłaczać. Niestety, podejmowanie wielu mniej bądź bardziej istotnych decyzji co do kupna płyty nie jest sprawą zbyt łatwą, dlatego też lepiej silnie się do niej przyłożyć. Jak jednak wybierać odpowiednią pozycje, jak wyłowić z gąszczu tytułów ten jeden jedyny wyśniony? Sprawa ta wymaga znakomitego przygotowania i podejmowania niezwykle świadomych zakupów. Znakomitym miejscem, gdzie można je zacząć może byćniezwykły sklep oraz księgarnia muzyczna.


Naturalnie to są wszystko wymówki - gdy pytamy się swojego znajomego z jakiej przyczyny nie przeczytał nawet Sienkiewicza, bardzo często słyszymy, iż w rachubę wchodzi nieustanny brak wolnego czasu. Dobra wymówka! Przecież ten znajomy najczęściej spędzi bardzo dużo czasu na chociażby Internecie albo oglądaniu bzdurnych filmów! A przecież książki sprawiają, że człowiek może nareszcie się wyciszyć, odpocząć. Należy również doceniać fakt, iż Książki powiększają wyobraźnię, zasób słownika czy wiedzę o bardzo wielu kwestiach.


Zapewne w Internecie, na przykład na forach dyskusyjnych, trudno to zauważyć, lecz dużo osób za często popełnia głupie błędy ortograficzne. Oczywiście obecnie błędy są podświetlane, zatem to sprawiło, że ciężej o popełnienie błędu, lecz cóż z tego, skoro każdego dnia wypisujemy na przykład faktury VAT? Następny argument za tym by wreszcie sięgnąć po książkę. Nie ma skuteczniejszego sposobu na walkę z dysortografią, aniżeli właśnie nawet niezbyt mądra książka. W dalszym ciągu będzie spadał poziom czytelnictwa, to pewne, ale miejmy przynajmniej nadzieję, iż elity nie będą zaliczały się do tego niezbyt chlubnego grona osób.
18/07/05, 07:09:03