Człowiek w czasie dynamicznego marszu technologicznego mocno wpłynął na przyrodę. Niebezpieczne śmierci z setek fabryk zatruły wodę i powietrze. Wieloletnie wycinanie lasów zniszczyło wiele wyjątkowych ekosystemów i uczyniło, że do atmosfery wpływa mało niezbędnego tlenu, powstającego właśnie dzięki licznej roślinności. Sporo zwierząt zostało mocno skrzywdzonych przez łupieżczą działalność ludzkości. Niektóre rodziny ptaków mają trudności przy rozmnażaniu, bo nie mogą odszukać dobrych lokalizacji na założenie gniazda. Z tej przyczyny wielu ludzi dbających o naturę konstruuje sztuczne budki lęgowe, by ptaki mogły się rozmnażać. Tak można wnieść drobny, jednak ważny wkład w ratunkiem dla znikających zwierząt.
Budki lęgowe dostępne są w sieci bądź w sklepach zoologicznych. Powinno się nie zapominać, że domki dla ptaków tworzy się dla określonego typu zwierząt, ze względu na różne ich rozmiary i upodobania. Są ptaki, które potrzebują bardzo specyficznych punktów na rozmnażanie. Przykładem tego jest rzecz jasna swojski bocian, który pomieszkuje w wielkim gnieździe na wysokim obiektach. Niestety, dużo boćków decyduje się na osiedlanie na kominach od fabryk, więc każdy troskliwy człowiek musi pomyśleć o w odszukaniu mu innej, przyjaźniejszej lokalizacji i skonstruowaniu tam szerokiej platformy.

Jeśli masz talent do majsterkowania w drewnie, karmniki dla ptaków możesz wykonać na własną rękę w domu. Zrobienie takiego przedmiotu nie jest czasochłonne ani nie pociąga za sobą dużych wydatków. Wszystko, co jest niezbędne, to młotek i gwoździe, trochę lekkiego drewna i odrobina talentów twórczych. W internecie przeczytasz specjalne zasady budowy budek do rozmnażania dla danych gatunków – słynny specjalista zwierzęcy Jan Sokołowski zaprojektował je, kiedy szczegółowo poznał ich potrzeby i przyzwyczajenia. Budowy dla różnych gatunków wyróżniają się więc różnoraką wielkością i kształtem.